Achievements (2019-20)

 

 

ZONAL LEVEL

Event Student’s Name Class Position

Academic Achievers

English Essay Writing Competition Sahil Gera VIII Third
Prabhmeet Singh X Third
English Poetry Recitation Competition Paras Dhawan X First

Cultural Achievers (Music)

Instrumental Music- Percussion Competition Dalwinder Singh VIII First
Prabhjeet Singh IX First
Light Music (Vocal) Competition Erfanullah IX Third
Classical Music (Vocal) Competition Erfanullah IX Second

 Cultural Achievers(Art)

Slogan Writing Competition Prabhmeet Singh IX Third
Painting Competition Shivam VII  

First

 

Drawing Competition Zahra VII
Collage Making Competition Amanat VII
Yogesh VIII
Puneet IX
Aneesh IX
Bhumika VII Third

 

Zahra VII
Ojasvi IX
Riya IX

Sports Achievers

Primary Athletic Meet

Long Jump Prince V Second
100 M Race Prince V Third
Parveen III
Mariyam III
Bhavya V
50 M Race Parveen III Third
Abhinav III
Throw Ball Mariyam III Second
Band Competition Pushpinder Singh VI Third
Gaurav Singh VI
Sanish Singh VI
Sanju VI
Krishan Gupta VI
Amit Kumar Singh VII
Virat Gupta VII
Daksh Beniwal VII
Arjun Bararia VII
Navtej Singh VII
Harman Singh VII
Ashmeet Singh VII
Bhupinder Singh VII
Om Kumar VII
Ratneshwar Kumar VII
Satyam Mehto VII
Tanveer Singh VII

INTER-ZONAL

Art Achievers

Collage Making Competition Amanat VII First
Yogesh VIII
Puneet IX
Aneesh IX
Drawing Competition Zahra VII First

Music Achievers

Instrumental (Percussion) Competition Dalwinder Singh VIII Second
Prabhjeet Singh IX Second

DISTRICT LEVEL

Music Achievers

Instrumental Competition Prabhjeet Singh IX Second

Sports

Annual North West Delhi District Yoga Championship Neetu Sirari VII Second
Vidhita V Second
Shafaq V Third
Sushant V Third

STATE LEVEL

Under 16 Cricket Championship Mridul Arya IX Trophy

(Man of the series)

3rd Delhi State Speedball Championship Sachin Sain IX Second
Anubhav IX
Dev IX
Kunwarpreet IX
Mridul Arya IX
Randeep Singh VI
Rudraksh Mehta VI
Yuvraj VI
Daksh VI
Saumy IX Third
Hemant IX
Anish Narang IX
Karan Singh VII
Bobby VIII
Sanish VI
Jyoti Rani VI
Bhupinder IX

NATIONAL SCHOOL GAMES CHAMPIONSHIP

11th National Speedball Competition Jagdeep IX Third
9th Federation National Speedball Cup 2019 Sanish Singh VI First

 

Daksh Arora VI
Jyoti Rani VI
65th National School Games Speedball Championship Jyoti Rani VI Second (with Scholarship)
Jagdeep IX Third (with Scholarship)
Gulsheen VI Third (with Scholarship)
Saumy Budhiraja IX
Randeep Singh VI
Yuvraj VI

CBSE REGIONAL LEVEL

Event Student Name Class Position
Science Exhibition Paras Dhawan X First
Samarth Viii First